Ieri, pe stadionul din Complexul sportiv al Universităţii din Oradea, echipa de fotbal a studenţilor orădeni au învins cu 6-0 echipa similară a Universităţii Politehnica din Timişoara. A fost prima partidă din turul preliminar de calificare la Turneul final al Campionatului Naţional Universitar de Fotbal al României ce se va desfăşura în perioada 18-20 mai la Timişoara.

Returul va avea loc pe data de 9 mai la Timişoara. Organizatorii turneului sunt instituţia gazdă Universitatea Politehnica din Timişoara, Federaţia Română de Fotbal şi Federaţia Sportului Şcolar şi Universitar. Pentru mai multe detalii despre această competiţie se poate vizita web-site-ul oficial al competiţiei: http://fotbal-universitar.upt.ro/

Selecţionerul Universităţii din Oradea, Alexandru Ilieş alături de Buhaş Sorin şi Baias Ştefan, a aliniat următoarea echipă: Săvescu, Gavrilaş, Boneta (căpitan), Dărăban, Jurcă, Ferik, Pop V., Ilieş (min.60 Ciocan), Nyilvan (min.79 Toma), Suwan (min.83, Cotea) şi Şandra. Rezerve: Caciora, Toma, Cotea, Ciocan, Iordachi, Baran.

Au marcat: Ferik (min.3), Şandra (min.12), Nyilvan (min. 13 şi 47), Ilieş (min.57) şi Ciocan (min.79).

Universitatea Politehnica din Timişoara, antrenată de prof Molcuţ Alin a aliniat următoarea echipă de start: Beldean (min 78 Vlasici), Naleed, Epure, Cristea (min.30 Chira), Pele, Obeşterescu D., Birău (min.11 Cristescu), Sandu, Kovaci (min.85 Obeşterescu C), Vâlsan (min.20 Pele), Papp. Rezerve: Vlascici, Chira , Cristescu, Corner, Pele, Obeşterescu C.  şi Bobia.

“Fair-play, tânărul antrenor al bănățenilor, Alin Molcuț (31 de ani), fost vârf de atac la Liga a II-a, la Unirea Sânnicolau Mare și CFR Timișoara, a recunoscut că echipa sa nu a reușit să pună în niciun moment sub semnul întrebării soarta acestei partide.” (Stăncioiu Octavian, http://fotbal-universitar.upt.ro/primul-meci-al-editiei-2018-oradea-galop-de-sanatate-cu-politehnica-timisoreana/)
Graţie acestei victorii, Universitatea din Oradea a făcut un pas important pentru calificare, ce se va decide după returul de la Timişoara din 9 mai. Cu o echipă structurată pe FC Universitatea Oradea antrenată de prof Lucian Stance, pentru această partidă un aport important su avut şi studenţii Dărăban Laviniu (Crişul Sântandrei) şi Ciocan Sergiu (CSM Olimpia Salonta). Universitatea din Oradea mulţumeşte pentru sprijin conducerii celor două cluburi şi antrenorilor lor, prof Ghiţ Gheorghe (Sântandrei) şi Ruben Ţirban (Salonta).