Debutul anului universitar, din nefericire, nu coincide și cu cel al campionatului ligii a IV - a Bihor. Ca-n fiecare an plătim tribut ”vacanței”, deoarce cea mai mare parte a studenților fotbaliști nu sunt din Oradea sau Bihor. Toate echipele partenere de joc din campionat încep perioada de pregătire precompetițională la sfârșitul lunii iulie, perioadă când băieții noștrii abia au tras linie după sesiunea de examene. A devenit, se pare, o regulă ca după 1 octombrie, odată cu întregirea completă a lotului, FC Universitatea Oradea să-și arate adevărata valoare.

Prima etapă a campionatului ligii 4 Bihor a repartizat ca partener de joc echipa Unirea Embrak Livada (locul 3 în campionatul precedent). Partida s-a desfășurat pe stadionul din Complexul Sportiv al Universității din Oradea, sâmbătă, 25.08.2018 de la ora 11.00. Cu o echipă omogenă și experimentată (cu o medie de vârstă de peste 25 ani), coordonată din teren de maturitatea jucătorului-antrenor Mădălin Popa, oaspeții s-au impus cu 3-2.

Noul sezon competițional (2018/2019) a debutat pe data de 19 August, cu turul II al Cupei României, faza județeană. Sorții au trimis echipa noastră în frumoasa localitate Luncasprie (Comuna Dobrești) pentru a întâlni într-un meci eliminatoriu echipa locală Vulturul Dobrești. Într-o partidă dominată de fair-play, victoria a revenit echipei FCUO cu 3-1 prin golurile marcate de veteranul Bundea (min.26), Ferik (min.70) și Birta (min.90).

Echipa de fotbal a Universității din Oradea s-a constituit cu studenți, pentru studenți și comunitate, din dorința de a da continuitate fotbalului studențesc în centrul universitar de pe Crișul Repede (perioadei Știința Oradea, 1964-1971) și de a reprezenta cu mândrie Universitatea din Oradea. S-a născut și a devenit realitate datorită gândului curat al celor ce i-au dat viață și ne dorim să fie, fără modestie, prin fapte, cea mai frumoasă și respectată grupare sportivă existentă pe harta sportului cu balonul rotund din nord-vestul României și nu numai.

Sezonul competițional 2017-2018 al Ligii a 4-a Bihor se încheie azi și poziționează echipa de seniori pe locul 4 la egalitate de puncte cu locul 3 (golaveraj superior) iar echipa de juniori pe primul loc, cucerind primul titlu de campioană pentru FC Universitatea Oradea. După un retur cu numeroase meciuri (câte două pe săptamână) urmează o ”vacanță intensă” cu examene (începe sesiunea) pentru studenții sportivi.

După succesul de miercuri de la Salonta (4-3 cu CSM Olimpia Salonta), sambata, echipa noastră a terminat la egalitate, 3-3, în partida din etapa 29 a campionatului ligii a 4-a Bihor, cu CS Staruința Săcuieni.

Echipa de fotbal a UNIVERSITĂŢII DIN ORADEA s-a calificat la Turneul final al Campionatului Naţional Universitar de Fotbal al României, 18-20 Mai, 2018, la Timişoara, organizat de Universitatea Politehnica din Timişoara, FRF şi FSSU (http://fotbal-universitar.upt.ro/)

O nouă victorie (15) a FCUO cu experimentata echipă CS Oșorhei cu 2-0 prin golurile marcate de Bulz (min. 88) și Pop M (min 90+3). Grație acestei victorii FCUO se menține pe locul 2 în clasamentul Ligii a 4 –a Bihor.

Ieri, 9.05.2018, de la ora 18.00, pe stadionul Ştiinţa din Timişoara, echipa de fotbal a Universităţii din Oradea a obţinut, cu scorul general de 7-5 (în tur la Oradea 6-0 şi în retur la Timişoara 1-5), calificarea la turneul final al Campionatului Naţional Universitar de Fotbal al României din perioada 18-20 mai 2018, la Timişoara şi organizat de Universitatea Politehnică din Timişoara, Federaţia Română de Fotbal şi Federaţia Sportului Universitar şi Şcolar din România.

Ieri, pe stadionul din Complexul sportiv al Universităţii din Oradea, echipa de fotbal a studenţilor orădeni au învins cu 6-0 echipa similară a Universităţii Politehnica din Timişoara. A fost prima partidă din turul preliminar de calificare la Turneul final al Campionatului Naţional Universitar de Fotbal al României ce se va desfăşura în perioada 18-20 mai la Timişoara.